Споделяме с Вас мнението на Диляна Лулчева, логопед и психолог:
„Тичайки по задачи преди няколко дена, мернах на витрината на кварталната книжарница две прекрасни книжки на Джудит Кер – „Тигърът, който дойде на чай“ и „Мог забраваната„. Влязох да ги купя и помолих да ми ги дадат от витрината, защото вътре нямаха екземпляр. Продавачът малко притеснено ми каза – „Само да Ви предупредя, че те струват близо 20 лева и нямат много текст“. Казах му – „Чудесно, давайте ги насам!“. Книжките са разкошни и дори и моето бебе следи илюстрациите с интерес (Днес четохме „Мог забраваната“).
Защо обаче пиша този пост. И тук, за съжаление, неведнъж съм виждала коментари и постове срещу „модерните“ книги с малко текст. Като възрастов психолог и логопед ми се иска да подчертая няколко важни момента в четенето на книги:
Четенето е диалог. Картинните книги предразполагат към диалог:
Четенето в ранна детска възраст и докато детето автоматизира четенето, е диалог, а не монотонно четене на дълги приказки. Обогатява общата култура и езиковия запас на детето, но не и докато му четете монотонно дълги приказки с архаични думи, които не обяснявате и то едвам разбира смисъла.
Илюстрациите развиват въображението:
Илюстрациите на подобни книжки развиват въображението на детето, то може да отгатва какво ще се случи (предвиждащо „четене“), да доизмисля историята и пр. (нещо което всеки от нас прави, проектирайки собствения си читателски опит в книгите за възрастни)
Четенето като ритуал:
Четенето за лека нощ само по себе си не е лошо, но четенето за добро утро, както аз обичам да го наричам, е също много важно – тоест активното четене заедно, което се случва през деня, а не за да заспи по-лесно детето.
Книгите за деца представят идея:
Книгите за деца не се оценяват по това колко букви, думи или изречения имат вътре, а по това как представят някаква идея и илюстрацията е неизменна част от това представяне (затова и изказвания от рода на „18 лева за толкова малко текст!“ са крайно неадекватни)
Картинните книги – подходящи за начинаещи читатели:
Кратките книги са чудесни за начинаещи читатели и правят изчитането на книжката по-бързо и обозримо за детето във времето. Така то има усещането, че е прочело бързо цяла книга!
Мога да пиша още много, но ще завърша с това – Оставете се на малките деца да ви „четат“ тези книжки дори преди да знаят азбуката. Изключително забавно и стимулиращо е за линеещата от ежедневни грижи фантазия на изморените родители.“
Ако темата за четене с децата е от важност за Вас, може да се запознаете със съветите на Деси Алексиева как да четем на малкото дете.
Вашият коментар