
Като човек, който “професионално” се занимава с четене на деца (0-3 год.) и (4-10 год.), мога да споделя следните наблюдения и техники за стимулиране на ранното четене. Слагам “професионално” в кавички, защото, когато стартирахме Fox Book Cafe създадохме и първите в България групи за интерактивно четене за най-малките деца (0 до 3 години) и техните родители и наблюдавам ежедневно кои начини работят и кое помага на децата и родителите да са ангажирани и да се забавляват. Вярвам, че опитът ми ще помогне и на вас да помогнете на децата да заобичат книгите.
1. Направете четенето ритуал
Направете четенето ритуал – четете по едно и също време (например преди заспиване). Това създава на децата усещане за сигурност и очакване. Спомняте ли си лисицата от „Малкия принц“, която иска Малкият принц винаги да идва по едно и също време Тя казва на Малкия принц „Ако дохождаш например в четири часа следобед, аз още от три часа ще почна да се чувствувам щастлива. Колкото по наближава времето, толкова по-щастлива ще се чувствувам. В четири часа вече ще се вълнувам и безпокоя; аз ще узная цената на щастието! Но ако дохождаш в различно време, никога не ще зная за кое време да приготвя сърцето си… Необходими са обреди. Децата имат нужда също да подготвят сърцето си (и ума си).
2. Четете една и съща книга много пъти
Четете една и съща книга много пъти, защото повторението е важен елемент от развитието на когнитивните умения. То създава трайни невронни връзки, трайни умения за учене и създава усещане за сигурност и компетентност у децата – те знаят какво ще се случи и могат да покажат какво са научили. Това им дава възможност да съпреживеят отново историята, да открият нови неща в нея, да се включват и да довършват изреченията, да разказват. Когато четенето на една и съща книга ви е омръзнало и сте прочели 10 книги или 10 пъти една и съща книга, можете да включите в четенето аудиокниги или подкаст за деца. Подкастът „Лисиците четат“ е специално създаден да стимулира активното слушане у децата, а то от своя страна стимулира въображението и когнитивните умения.
3. Четете самите вие
Четете самите вие – децата учат с подражание и нашето поведение е това, което им създава модели и интерес. Когато наблюдават, че вие четете, те ще знаят, че това е нещо важно и интересно за вас и ще започнат да ви подражават в по-късна възраст. Не приемайте това като задължение, просто не забравяйте да се грижите за себе си и ако обичате книгите, просто си доставяйте удоволствието от четенето на книги за себе си, без да се притеснявате, че в този момент не четете на децата си.
4. Четете като променяте интонацията на гласа си
Четете като променяте интонацията на гласа при различните герои и ситуации – това поддържа по-дълго интереса и вниманието на децата от най-ранна възраст към четенето. Сменяйте динамиката – четете бързо, когато героят, например, тича, а бавно когато искате да създадете очакване, че нещо ще се случи. Издавайте смешни звуци, това кара децата да се забавляват. Четете с нисък тембър репликите на герои като мечки, лъвове, слонове и с висок тембър репликите на пиленца, малки животни и т. н.
5. Избирайте книги с хубави илюстрации
Избирайте книги с хубави илюстрации, от които да можете да си “вземете” максимално неща, които да стимулират взаимодействие с книгата. Хубавите илюстрации не са визуално претоварващи, те допълват основната история и „разказват“ допълнителна история. Изследвайте заедно с детето илюстрациите, откривайте скритите закачки, които добрите детски илюстратори са се постарали да нарисуват за вас и за децата. Много често си говорим с родителите на малки деца, че добрата детска книга не е само текст, тя създава представи у децата с илюстрациите, размера си, с това, че може да ни запознае със светове, до които не можем да достигнем по друг начин.
6. Взимайте максимално от книжката
Взимайте максимално от книжката като използвате максимално текста на самата книга и илюстрациите към нея
– Стимулирайте въображението на детето като го карате да “взима” плодове от илюстрациите, пука балони, гали и гъделичка животните, реше косите на децата, показва частите на тялото. Играта наужким е изключително важна за развитието на въображението, а въображението е в основата на всеки творчески процес, то е в основата и на развитието на езиковите умения.
– Назовавайте всеки цвят, животно, предмет – така разширявате познавателния хоризонт на децата и създавате трайни умения за учене, създавате връзка между образ и звук, а в по-късен етап от четенето и връзка между написаната дума и нейното звучене.
– Имитирайте звуците на животните, превозните средства, звуците на музикалните инструменти – това прави четенето забавно за децата и развива умението им да подражават на звуци, изключително важно за развитието на говора.
– Превръщайте се в нещотърсачи и откривайте и малките детайли, които се крият в книгата – освен че ще се забавляват, децата ще развиват своето устойчиво внимание и наблюдателност, както и визуалната памет.
7. Четете текстове в мерена реч
Мерената реч е чудесен начин за дълготрайно запаметяване на големи масиви от текст (справка – епосите и древногръцките трагедии). Мерената реч обучава децата на принципите и ритъма на езика, учи ги как взаимодействат звуците в думата. Децата се учат да очакват и отгатват думата, която се римува с думата от предишната строфа. Това им позволява в бъдеще да отгатват какви са следващите думи, които ще прочетат, което е важно умение за четене, защото ние не четем думите сами за себе си в текста, а в контекст. Римите помагат в дългосрочен план и за развиване на умения за писане – децата научават, че думите, които се римуват и звучат подобно, имат и общи букви.
8. Свързвайте текст с движения
Свързвайте текст с движения, развиващи грубата и фината моторика – имитирайте летене със самолет, плетене с пръсти. Когато са стимулирани повече сетива, ученето е по-интересно и дълготрайно.
9. Редувайте активно четене и тихо четене
Редувайте активно четене (с движения) и тихо четене със стимулиране на активното слушане. Това помага на децата да развият концентрацията си и постепенно да могат да възприемат по-дълги откъси. Под тихо четене тук имам предвид четене подобно на това за приспиване – с равен и тих глас, без промяна на интонацията.
10. Дръжте книгите на достъпно за детето място
Поставете книгите на достъпно за детето място и му давайте възможност да избира само книгите, които да четете. Когато давате на детето възможност за избор, вие го стимулирате да развива собствен вкус за четене и можете да откривате какви са неговите интереси и да ги развивате.
11. Забавлявайте се по време на четене
Забавлявайте се – децата четат нашите емоции по-добре, отколкото предполагаме. Имайте времето за четене като различен от битовия начин за общуване и мислете за дългосрочните ползи от четенето – развитие на концентрация, когнитивни умения, дългосрочно положително влияние върху академичните успехи, развитие на фината и груба моторика, умения за общуване.
И не забравяйте, когато избирате книги за децата, бъдете готови да ги четете 1000 пъти 🙂