„Прасенце, бързо намери ме“ на Джулия Доналдсън с илюстрации от Аксел Шефлър е част от поредица „Приказките на Стария дъб“ за най-малките. Преводът е на Христина Петрова, издадена е от Издателство „Фют“ през 2020 година. Оригиналното първо издание на английски език „Hide-and-Seek Pig“ е от 5 години по-рано. Книгата и поредицата може да закупите от нашата онлайн книжарница.
Теми за разговор с Прасенцето
Обичайно използвам историите за наш мини-читателски клуб и обсъждаме елементи, които са ни впечатлили, например:
- Защо ролята на запетайката е толкова важна? Има един малък знак, който променя смисъла и ни показва как да разделяме думите. Погледнете корицата, сещате ли се кой е този знак? Запетайката! Как се променя значението, ако кажа: „Прасенце бързо, намери ме!“ – кой е бърз? Сещате ли се за подобни примери, където с преместване на запетайката, променяме смисъла?
- Защо Прасето е с престилка? Какво е правила до преди да започне играта? По какво бихме познали по-лесно (тук е сетиха за петна, явно много си имаме от тях, та лесно се подсещат 😊)
- Какво прави всяко животно, когато другите го намират? А какво носи със себе си? (тук въображението се развихри: Косът е тръгнал към дома, за да си вземе колелото, Зайка не иска да спи цяла нощ, затова пие кафе и ще будува като Франклин в палатката. Тази идея е взаимствана от една от историите в тази книга с приказки за костенурчето: ПРИКЛЮЧЕНИЯТА НА ФРАНКЛИН И НЕГОВИТЕ ПРИЯТЕЛИ, Рунтавелчо и той като Прасето, върши домашна работа, но разбира се, по-интересно е да се играе и оставя прибирането на прането 😊, Съселът събира ябълки за зимата, ще си прави сладко, а Язовецът ще си прави парфюм от рози – момичетата явно още помнят експеримента с ‚парфюм‘ от розови венцелистчета)
- Обсъдихме какво бихме си взели на пикник, къде бихме отишли и кога. Решихме, че почти всеки сезон е подходящ, само дето пикник в планината през зимата няма да ни се получи съвсем, но пък бихме пили топъл чай от термоса с удоволствие.
Растения и животни
Броихме много неща: камъни, щипки за пране, гредите на оградата, ябълките, розите, приборите и чашите. Изброихме видовете цветя и да се опитвахме да ги разпознаем (уф, това ме поизпоти): решихме (с малко въображение), че има маргарити, жълтурче, детелина, нарциси, калдаръмчета, камбанка, жълт кантарион, роза.
Говорихме си за животните от книгата, как някои рядко са герои на книги и истории, например за язовеца се сетихме малко приказки, но за съселът веднага се сетиха за ПРИКЛЮЧЕНИЯТА НА ПОНИТО БРИЗ И НЕГОВИТЕ ПРИЯТЕЛИ, където в една от книгите много ги впечатли героят Четчица – съсел със счупена опашка.
Подкаст
Насладихме се на подкаст епизода:
Домино с Прасенцето
Направихме проект (няколко дена търпеливо се занимаваха децата) за домино с героите от книгата. Първо разгледахме нашето домино, обърнах им внимание, че на всяка плочка има по две цифри, обсъдихме колко е най-малкото (те знаят 0, но за по-малки деца може да се прескочи) и кое я е най-голямата. Най-трудно им беше да изброят цифрите от 0 до 6 и това, че се оказаха 7 (колкото са и героите). После групирахме плочките според цифрите и изброихме колко пъти всяка цифра се среща – това за по-малки деца може да се прескочи – ние го направихме с чертички, които те пишеха и после изброиха чертичките срещу всяка цифра. После напаснахме всяка цифра към животно – Прасето е 1, Косът 2 и т.н. Ако не ползвате 0, може да прескочите Кокошката, сигурна съм, че няма да се сърди 😊 Ако искате повече информация и снимки на великото ни творение, пишете в коментар, ще ги споделя с гордост и удоволствие 😊
Игри с най-малките
- Естествено, играхме на криеница! Мартин много не схвана играта и в началото момичетата му се дразнеха, че ги издава със смеха си и ги следва като сянка, но се опитах да им обясня защо го прави и им припомних те как са играели на неговата възраст 😊
- С Мартин (по-късно се включиха и каките) играхме на една игра, която в началото му беше много трудна и реално аз играех пред него. Сега вече харесва и се забавлява. Подбирам няколко фигури на животни, които са герои в книгата и когато четем/разглеждаме и стигаме до илюстрация на това животно го каня да избере фигурата и да я постави на страницата. Твърдите страници са много удобни за това. Подготвям не повече от 3-4 фигури, за да не го объркам, а и защото нямаме пълно съвпадение с всички герои 😊 За каките направих нещо подобно, но не се ограничих само до животните-герои в книгата: написах азбуката на голям картон и предложих 10тина фигури на животни. Целта е те да напаснат животното с буквата, с която започва или завършва името. Мисля след няколко месеца да усложня и да им предложа да слагат животното върху втората буква от името. Друго, с което ги забавлявам е с цифри на голям картон и да броят сричките или звуците в името на животното и да поставят фигурката на съответната цифра. Например: жираф, 5 звука, върху съответната цифра. Или ако играем на срички: 2 срички, съответната цифра. Не играят състезателно, редуват се и помагам, нямаме нужда от повече съревнование у нас 😊
Още игри
- Името на илюстратора Аксел Шефлър е сгрешено (написано е като Алекс). Обсъдихме защо се е случило това, как се чувства човекът, допуснал грешката, как може да се поправи. Оказа се много полезна и интересна дискусия, даже съм благодарна на Фют, защото научих много за емпатията на децата ми. Пробвайте и Вие, според мен дете над 3.5-4 г може да даде много интересни отговори.
- Разговор за животните и птиците-герои: къде живеят, какво знаем за тях.
- Кое дърво е дъб? Какви плодове има? Колко бързо расте? Кои дървета са широколистни и кои иглолистни? Какви примери за едните и другите може да дадете, а какви са плодовете им. Как можем да разберем едно дърво колко старо е? Защо някои пръстени са по-тесни, а други по-широки? Кои цветя и храсти, нарисувани в книгите познаваме?
- Защо животните носят дрехи? Какво ни казват дрехите? Какво е домашно облекло? А работно? А официално?
- За децата, които проявяват интерес към четене, шрифтът, размера на буквите, римата и лесните, прости думи и изречения са чудесен стимул и улесняват децата в първите стъпки към самостоятелно четене
- Аз облепям със скоч книгите с прозорчета, за да ги подсиля, голяма играчка е, но ги запазва за много по-дълго. Имам усещането, че децата наблюдават малко възможности как поправяме и пазим нещата си, сякаш по-лесно изхвърляме и заменяме сега, сравнено с моето детство и рядко виждам нещо кърпено или лепено. Затова използвам тази възможност да им обясня идеята за пазене на книгите, важността им, как поправяме и защо ценим вещите си.
Ако идеите Ви допадат, споделете ги с приятели.
Можете да чуете всички подкаст епизоди или да се запознаете с още идеи за игри по детски книги.
Прекрасните книжки на Джулия Доналдсън и Аксел Шефлър Защо си без чорапи, Лиско?, Зайка иска да поспи, Прасенце, бързо намери ме! и Мечето пише писъмца можете да закупите от онлайн книжарницата на FOX book cafe.
Вашият коментар