
Какво можем да направим „Когато дъжд вали“ – да четем и играем
Напоследък Антония и Йоана (5.5г) често разглеждат и ме молят да четем „Когато дъжд вали“ на Феридун Орал. Книгата е пълна с идеи за игри, вдъхновени от детското въображение. Може би защото са близначки и откакто са родени винаги са имали партньор в белите, хмм, игрите имах предвид, все ми се е струвало, че момичетата рядко играят наужким. Благодарение на тази книга се замислих и си поговорихме за това как те играят във въображението си. Впуснахме се в приключение с „Когато дъжд вали“ – да четем и играем.
Като цяло сме големи почитатели на Феридун Орал и обичаме всички негови книги, издадени на български език. Ето статия и за друга негова много любима книга – „Червената ябълка“.
През месец май та и досега доста дъжд се изваля. Това са някои от нашите идеи, ще се радвам да споделите и вашите:
Намери оживелите играчки
Това нямаше да се сетя сама! Момичетата забелязаха, че почти всяка играчка от стаята на Джем оживява в следващите страници. Дълго търсиха кои играчки на коя страница се появяват и каква е ролята им. После споделиха коя им е любимата играчка и напаснаха кои играчки имат и те като на момчето. Признавам, че до последно не виждах зебрата-люлка в кое пътешествие оживява (макар да е доста логично). Всъщност почти няма животинче, което да не участва. Предизвиквам ви да намерите с вашите деца кои животни не се срещат на никоя друга илюстрация, освен в стаята на Джем 😊 Аз много се затрудних, децата не толкова, обзалагам се, че и с вас така ще се получи. Облогът е с печалба (връщане към) една детска игра наужким – която вие или детето изберете 😊 Дерзайте!
След това се сетиха за старите ми шалове (взаимствах от много беглите ми увлечения по Валдорфската педагогика) и си направиха костюми и плащове. Това скоро прерастна в театър с Елза и Ана от Замръзналото кралство (мдаа, разполагаме с цял реквизит, вкл 2 броя рокли на Елза).
Да се обадим на приятел
След като се обадиха на баба си и ѝ разказаха книгата (тя ги изслуша много внимателно и задаваше отлични въпроси, благодаря ти, мамо), момичетата решиха, че ако са на гости ще искат да ми се обадят. И си дадохме сметка, че не знаят моя телефонен номер. Който вероятно няма да им трябва поне още известно време, но защо пък да не се забавляваме с цифрите от мобилния ми номер?
За запомнянето на телефонен номер намерих в Интернет интересна идея: номерът се записва върху пръчка от сладолед и отделно всяка цифра се изписва върху дървена щипка за пране. Децата напасват щипката върху пръчката като казват съответната цифра. За по-малките може цифрите да се разделят на групи с еднакъв цвят и групите да се отделят. Например 0888/123 456.
Плетеници от цифри
Направих и нещо подобно на плетеница с цифрите от телефона и произволни букви. Ако приемем, че номерът е 0888/123 456, го написах няколко пъти сред букви и цифри. Направих го на ръка, но горе-долу се получи нещо такова:
0888/123456АБВХДЕКЛ0888/123456ВУХЛАХЙФР1230980888/123456СХДВЙДБХРВ
ВЕХ3456ХСФХ0888/123456АХДЛЕХБА12988СХДК0888/123456ХСДКФРХА08881ВЕВ
ДХФКРХ0888/123456ЕХРДКС0888/123456СХФИРКАХДРЙАХДУР123450888/123456
ВЕХ3456ХСФХ0888/123456АХДЛЕХБА12988СХДК0888/123456ХСДКФРХА08881ВЕВ
0888/123456АБВХДЕКЛ0888/123456ВУХЛАХЙФР1230980888/123456СХДВЙДБХРВ
ДХФКРХ0888/123456ЕХРДКС0888/123456СХФИРКАХДРЙАХДУР123450888/123456
Броене и числови редици
Първо броихме от колко цифри се състои номерът, коя е първата и коя – последната, къде се слага наклонената черта. Може да се опрости или усложни с цветове, ако след телефонния номер следват цифри (аз се старах да не сливам с цифри в нашия случай). Може да се подскаже колко пъти го има в даден ред, може да се направи и диагонално и вертикално.
С това играехме и на разпознаване на зададена числова редица сред други символи. Беше им лесна игра и сравнително бързо им омръзна. После се прехвърлиха в това да измислят игри за мен и ме зашеметиха с предложението да разпозная какъв е телефонният номер на Джем, те го знаели. Вие ще го познаете ли? Аз не се сетих и дълго се чудих откъде пък им хрумна. Подсказка: като видях задната корица и успях да отговоря на поставената задача
Как да се забавляваме, когато дъжд вали – да четем и да играем
След като четохме „Когато дъжд вали“ освен за очевидните игри на въображението, момичета се сетиха за още много неща. Признавам си, че си ги записах на лист, който сега гордо виси на вратата на хладилника (до омразно краткия списък с одобрени от децата ястия, които мога бързо да приготвя. Да, организационната ми система е завидна 😉):
Експерименти
- Джапане в локви
- Опити в нашия природен кът на естествоизпитателя (или иначе казано, мястото за съхранение и изучаване на нашите находки от разходки)
- Малък свят с пластилин (прибрала съм разни пластмасови фигурки-непотребки, които като се позабравят се оказват чудесни за пресъздаване на сцена от текущата ни книга)
- Други игри с пластилин и природни материали, каквито имаме
- Магическия кашон с материали, заделени за рециклиране, а всъщност служещ за създаване на оцветявки, рисунки, апликации, изобретения
- Слушаме музика – класическа, към любими филмови класики и детски мюзикъли (101 далматинци, Моана, Мери Попинз и други) и разбира се аудио приказки и нашия подкаст Лисиците четат
- Всякакви сензорни занимания. Освен стандартните сензорни кутии (примерно за пресипване на боб – любимо на Мартин на почти 2 г), у нас имаме люлка, трамплин (всъщност разрешено за подскачане легло) и куп кашони – заслуга на котките и ИП*
- Магнитни плочки, лего, дъга – всякакви конструктори
- И ОКСС**
*ИП: извънредното положение
** ОКСС: още каквото се сетите
В момента момичетата откриват съкращенията, което се оказа голяма занимавка и начин да задобреят с разпознаване на първата буква на думите
Когато дъж вали, слушаме подкаст епизода
Да слушаме подкаста, сгушени на дивана, а навън да вали дъжд и да създава красива фонова музика е безценно… Хайде с нас!
Цветя!
Първо поляхме цветята и сменихме водата във вазата. Отделихме цветовете на повехналите рози, които имахме и ги заделихме за игра.
Като малка си правех „парфюм“ като слагах цветовете на розите в стъклена бутилка и я оставях на слънце. Е, не винаги се получаваше съвсем ароматно, но им обясних какво сме правили и те си направиха този експеримент. Беше забавно и макар да нямаше много слънчеви лъчи тези дни, се получи ефектно за момичетата.
Останалите листа от розите разпределихме за игра с пластилин. Оказа се голямо забавление за момичетата, не зная защо не сме се сещали преди. Определено ще е сред любимите сензорни занимания за лятото!
Разтворих книгата на страниците с историята с Пчелата-майка и отправих покана за игра с пластилина и листчетата на розовия цвят:

Цвете от дървена дъга
Цветята от илюстрациите вдъхновиха момичетата да направят цвете от нашата дървена дъга (подобно може да се направи и от книги или кубчета/конструктор). Аз добавих една съвсем лека куха топка и сламка за многократна употреба – и ето ти полезно логопедическо упражнение или игра ‚духни топката до (тъмносинята) дъга‘. Момичетата първо обявяваха цветът на дъгата, до която ще докарат топката и после влагаха усилия. На Мартин му казах да духа направо върху топката като Вълка от 3те прасенца и той много се забавляваше.

С Тони, Йони и Марти ви каним следващия път,
когато дъжд вали
и нямате идеи за игри
съв своето дете да помечтаете
и в приказния свят да поиграете…
(добре, де, ясно е, няма да се реализирам като поетеса!)
Ако идеите Ви допадат, споделете ги с приятели.
Можете да чуете всички подкаст епизоди или да се запознаете с още идеи за игри по детски книги.
Всички книги на Феридун Орал можете да поръчате от тук.