„Охлювът и китът“! В превод от Мария Донева!“ – това бяха възклицанията на дъщерите ми, които подскачаха радостно около мен, когато им съобщих новината.
Запознахме се с книгата преди година и половина, на първия маратон на четенето на Мария Донева. Признавам, че тогава се поддадох на молбите на момичетата и я поръчах от чужбина. От тогава сме я чели десетки пъти (може би над 100 пъти). Сега вече разбирате възгласите, нали?

Книгата е прекрасна, учи на много неща и дава храна за размисъл и на родителите. Много обичам такива книги! А илюстрациите са едновременно прости и хумористични, и богати и пренасящи около света. Ще се радвам да Ви запозная с нашите разговори и игри по книгата!
Теми за разговор:
- Каква е разликата между ‚земния‘ и ‚морския‘ охлюв? Обсъдихме, че има водни и сухоземни охлюви, че рапаните също са охлюви, както и плужеците. Сетихме се за друга детска книга, където видяхме, че охлювите се излюпват от яйца, а аз се посъветвах с уикипедия, защото се оказа, че в наличните детски енциклопедии няма много информация за охлювите. Най-любопитно им стана, че има огромни охлюви, които дори се отглеждат като домашни любимци. Изумиха се, че като им омалеят черупките, някои охлюви ги сменят.
- Обсъдихме морските птици и така, благодарение на любопитството на децата научих, че гларусът всъщност е… чайка!
- Броихме пингвини и момичетата ме информираха, че пингвините и белите мечки никога няма да се срещнат, защото живеят на двата полюса на земята. Хм, добреее… доста неща научих покрай тази книга. (Всъщност аз се изложих като се чудех на глас защо при пингвините и тюлените не е нарисувана и някоя бяла мечка…)
- Говорихме си за околосветско пътешествие – какво означава. От там набързо преговорихме континентите 😊
- Чудихме се за изражението на акулите – зловещо ли е, приятелско, просто са им твърде много зъбите и затова не са си затворили устите или има друга причина. При всички положения заключихме, че акулите не ядат охлюви.
- Обясних какво е прилив и отлив, за което много ми помогна една приказка на Ръдиард Киплинг, която им четох наскоро.
- Възхитихме се на смелостта на охлюва и как всеки има нужда от помощ
- Разглеждахме радостните лица на хората, участвали в спасението на кита. Стана дума и за това как се радват кучетата 😊
- И много се забавлявахме да си говорим за откриватели и какво момичетата ще открият утре 😊
Игри с „Охлювът и китът“:
- Нямаше как да не си направим слуз от охлюв, разбира се! Музейко ни помогнаха с рецепта и начин на приготвяне. Момичетата играха със слайма, докато малкия спеше следобед, прецених, че не смея да му дам да пробва, той е с много чувствителна кожа, а нямах подходящи ръкавици (и дали въобще би ги търпял 😊)
- С малкия правихме охлюв и кит от домашен пластилин, китът повече му се получи 😊. Момичетата правиха охлюви и цветя от следи от бобчета върху пластилин.
- Бяхме на лов за напуснати охлюви черупки и видяхме какво разнообразие на цветове, размери и шарки има
- Писахме думите охлюв и кит от сухи клечки
- И разбира се, имаше много игра в калта 😊
- А малкият много хареса играта надбягване с лодки в леген, с която разиграхме една от случките в книгата. И се сети да сравни една от лодките, които имаме с тези на картинката, пък сестрите му бързо видяха всички разлики
- Покрай ‚озвучаването‘ на пожарната и полицейската кола, малкият се научи на нови думи и сега реши, че полицаите викат „Дайте път!“ като пътуват за спасителска акция на кит 😊
- Понеже имахме много затруднения вкъщи да определим едното превозно средство какво е, се допитах до един работник на близкия до нас строеж и разбрах най-сетне разликата между багер, фадрома и булдозер! Вие знаете ли? Потърсете строеж и научете 🙂
- И може би най-забавната за мен игра – как от кит може да направиш охлюв


Можете да се запознаете с още идеи за игри по детски книги.
Поръчайте „Охлювът и китът“ и тръгнете на околосветско пътешествие!
Вашият коментар