„Матея“ на Евгения Войнова е книга за добрините и приемането, за желанието да помагаш и да радваш другите. Първия път, когато я четох на децата, много се разчувствах. Следващите пъти вече бях подготвена – историята е докосваща и красива и със сигурност не е тъжна. Книгата, както и всички останали заглавия на издателство Давид може да закупите от онлайн книжарницата.
Разговори за Матея
- Когато си бил „новото или различното дете“ в някоя група, какво ти е помагало?
- Коя е твоята сила, която другите не владеят?
- С какво Матея е различна?
- Как разбираш фразата „ангелско сърце“?
- Кое е твоето любимо занимание, което може да те погълне с часове? А на Матея? Какво, според теб, ѝ харесва най-много в това занимание?
- Как Матея преодолява самотата? За какво мечтае?
- Какво е карнавал? Ако си участвал или гледал такъв, какво те впечатли най-силно?
- Какво се случи 4 дена преди карнавала и до какво доведе тази случка?
- Как Матея внася пролетта в залата? Кой ѝ помага и защо?
- Какъв карнавален костюм си направи Матея? А ти какъв би искал?
- Каква е причината множеството да онемее от възхита, когато се отварят вратите на залата?
- Кое добро, което си сторил, е подействало като магия?
Подкаст
Чуйте историята на Матея, заповядайте с нас на празник на доброто!
Игри с Матея
Карнавален костюм
Оказа се, че ако преровим кутията с картон за рециклиране винаги ще намерим материал за костюм. Помогнах на децата да си направят пеперудени (или ангелски?) криле и излязохме навън, за да ги украсим с жълтурчета и каквито още красиви цветя намериха. Предполагам, че ако валеше или беше зима, щяха да ги изрисуват или апликират с каквото намерят у дома.
Буркан на доброто
С книгата „От сърце: книга за добротата“ издателство „Мармот“ бяха предложили на децата да направят буркан за добрини. В детската градина на дъщерите ми също бяха предложили подобна идея и след като един ден препрочетохме „Матея“, решихме да имаме и ние такъв. Децата избраха буркан, украсиха го и започнаха да го пълнят с капачки за всяко добро, което извършат. Вече над година го ползваме. Така хем събирахме капачки за рециклиране, хем знаехме, че зад всяка капачка стоеше красива постъпка, хем имахме много видим начин да разберем как добрите дела се множат. Включихме всички от семейството, даже и котките. Например, добро котешко дело е да НЕ събудиш всички в 5.30 сутринта, защото си решил да гониш топчето или плюшената си мишка. Нали и Вие ще се съгласите?
Фигурки и гирлянди от хартия
Бях позабравила какви красоти могат да сътворят децата само с хартия за рециклиране и ножица! Може би и Вие скоро не сте пробвали? Няма инструкции, само импровизация. Каним Ви да се забавлявате! А с остатъка от хартията може да си направите цветя, кукли за театър, дори добронамерено розово духче 🙂
Оригами
Мога да правя корабче (което понякога сякаш прилича повече на лодка) и често прибягвам до тези скромни умения, ако имам лист или салфетка и искам да предложа някакво забавление на децата. Предизвиквам Ви да научите себе си и децата на поне 1 нова хартиена фигурка!
Списък с книги за различията помежду ни
Този списък започнах по идея на психолог и психотерапевт Жулиета Темникова. Тя предложи да имаме набор от книги, с които да поддържаме темата за различията с децата в нейния семинар „Как да подкрепяме децата да преодоляват трудности с четенето“, част от поредица от 6 семинара на тема „Семейството и четенето“. Ето списъка, който събрахме, ако имате още предложения, пишете ми!
Как използвам този списък:
В месечната ротация на книгите смятам да слагам поне по 1 книга, с която да разбудя разговори с децата за различията. Освен че се надявам да ги провокирам да се замислят и да развият емпатичност, се уповавам и че това ще им даде сили, когато в някоя група те са различните по някаква причина.
Ако идеите за игри и разговори с „Матея“ Ви допадат, споделете ги с приятели.
Може да слушате и другите ни подкаст епизоди или да разгледате всички налични книги на Евгения Войнова.
Вашият коментар