Слушате ли аудио книги с Вашите деца? Може би слушате „Лисиците четат„, нашият подкаст за интерактивно прочетени съвременни детски книги?
А чудили ли сте се кои са предимствата на слушането на аудио книги? Без да сравняваме с книга на хартиен носител, тъй като няма място за съпоставка.
![предимствата на аудио книгите](https://FOXbooks.bg/wp-content/uploads/2021/04/detsa-audio-knigi.png)
Аудиокнигите помагат не само на сърцето и душата да се чувстват по-добре. Ето кои са най-основните ползи, които могат да донесат на вашите деца:
Подходящ метод за ограмотяване и по-лесно усвояване на езика
Сред топ ползите за малките деца и подрастващите, които слушат, са спомагането за развитието и ограмотяването им. Аудио книгите изграждат и подобряват жизненоважни умения за грамотност, за слушане, слушане с разбиране. Но също и грамотност като лексика, усвояване на езика, произношение, фонематично осъзнаване и разбиране (често влиящо и върху по-доброто им четене)Слушането без проследяване на текст пък разширява речниковия запас.*
Според APA (American Psychological Association) уменията за слушане на много ученици са минимум 2 г. над техните умения за четене.* По този начин децата се срещат с по-сложни теми и слушат книги с по-високо качество. И са особено полезни за деца с дислексия.
*Допълнително може да насърчите вашето дете да прочете книгата, на която се основава аудиото, когато книгата отговаря на възрастта и четивните му способности.
Слушането на аудио книги на чужд език е изключително полезно предимство, когато се учи нов език. Правилното и ясно произношение и правилните модели на говор при самостоятелно четене биха могли да са предпоставка за грешки. И да създадат и оставят грешна представа у детето.
Подобряват менталното здраве и паметта и намаляват стреса
Аудио книгите спомагат за това да се чувстваме по-добре. Често носят комфорта от удоволствието някой да ни чете (свързвайки го с детските спомени) и ни откъсват от ежедневието и грижите ни, точно когато имаме нужда.
Можем да съчетаем няколко дейности (например чистене, домакински задачи, спорт, дълго пътуване и др.) и да слушаме аудиокниги. Това цялостно подобрява усещането ни за позитивност и удоволствие от дейностите, които извършваме през деня. Децата с радост биха рисували приказен герой, докато слушат как някой им чете за него. Или пък ще редят лего с чудесно звуково оформление/фон.
Аудио книгите са идеален начин да се отпуснем след дълъг уморителен ден и да заспим по-спокойни. И то слушайки глас, който говори нежно и ни пренася плавно към страната на сънищата, без напрежение и тревоги. А понякога уморената майка може да има нужда да запази гласа си, като пусне любимата книжка за приспиване на детето си в аудио вариант.
Слушането спомага за подобряване на симптоми като тревожност, депресия, обсесивно-компулсивни разстройства и други. Намалява негативното мислене, като измества фокуса на слушащия.
Децата също изпитват стрес, често проявяващ се под формата на физически или поведенчески промени. И в техния свят тази полза от слушането на аудио книги е изключително ценна. Слушането на приказки и детски книги в аудио вариант може да бъде забавно, интересно и полезно за детето, помагайки му да премине по-бързо през трудните периоди.
Аудио книгите щадят зрението
Щаденето на зрението е ценна полза, особено при деца и хора с различни проблеми с очите. Това може да са болки, замъгленост, умора в очите, намалено виждане и др.
А замисляли ли сте се, че те са и вариант, дори когато е тъмно в стаята? Без вредното облъчване от телевизия и екрана на телефона.
Развиват чувствата на детето и пленяват въображението
Магията на аудиокнигите се случва, когато разказвач, автор и слушател се свържат в едно цяло и съпреживяват съкровено всяка история. Те рисуват мисловни картини със ситуации, характери, герои. Това обаче е само външната обвивка на ползата. Историите, въздействащите гласове зад тях, интонациите, включването на интерактивно прочетен текст и музикално оформление, спомагат децата да научават повече. Те разбират по-добре чувствата на героите, могат да ги разпознават и развиват жизненоважни умения за емпатия и емоционална интелигентност.
Аудио книгите – повод за качествено семейно време
Да броим ли аудиокнигите за прочетено време? Да! Дали чете мама, тате, баба или чете “каката, баткото” от подкаста, аудиокнигата, то това време е СПЕЦИАЛНО време, отделено на книгата.
Аудиокнигите са повод за повече качествено семейно време, когато слушат всички заедно. Представете си, че сте легнали на земята, затворили сте очи с децата си и визуализирате всичко, което чете разказвачът. В тези няколко минути се пренасяте заедно с децата в нови светове… Може би някой ви прекъсва с въпрос и се връщате в реалността? Но всяка секунда, прекарана в това красиво, цветно и наситено аудио пътешествие, е най-хубавият подарък, който може да си дарите.
А защо да не пуснете история, докато пътувате заедно в колата? Това ще значи още повече книжно време за споделеност и любов!
Алтернатива на екранното време, а не на книгите на хартиен носител
Много от родителите възприемат аудиокнигите като мързелив начин детето да се запознае с нова информация, рискувайки да пренебрегне съвсем книгата в книжен формат. Според проучване, публикувано в Journal of Neuroscience, историите стимулират мозъка по еднакъв начин, независимо дали са прочетени или чути. Разбира се, продължават да се правят тестове и нови изследвания по темата, но едно е сигурно – аудиокнигите носят много позитиви и за малките слушатели.
Аудио книгата не е равноправна алтернатива на книгата на хартиен носител поради различни причини. Но е най-добрият възможен и предпочитан вариант децата да седят по-малко пред екраните. Докато обогатяват речника си и развиват ценни умения, слушайки истории, децата цялостно след това подобряват представянето си в детска градина и училище.
Слушането не е толкова лесно за мозъка, колкото гледането на телевизия. Има имена, герои, черти, места, ред на събитията, а това изисква по-голяма фокусираност и слушане с внимание, за да бъде запомнено от децата. Всъщност слушането предизвиква и по-емоционален отговор. Когато слушаме книга, мозъкът ни полага повече усилия да “облече” думите, за да ги визуализираме. А като социални същества ние комуникираме слухово и слушайки история, прочетена на глас, имаме по-голяма емоционална и физиологична ангажираност, отколкото докато гледаме екранизация.
ИНТЕРЕСНО:
Изследване от 2019 г. установява, че човешкият мозък представя думите по един и същи начин, независимо дали сте ги чели или сте ги слушали, което на практика би означавало, че мозъкът дава значимост на това, което слушате, така както и ако тази информация се “види” под формата на физическа книга. Семантичните представи, предизвиквани от слушане спрямо четене, са почти идентични. Тези резултати предполагат, че представянето на езиковата семантика е независимо от сензорната модалност, чрез която се получава семантичната информация.
Помагат на децата да изградят любов към книгите
Най-важната и желана полза! Не е тайна, че някои деца не обичат да четат и родителите търсят всякакви начини да ги накарат да опитат и да заобичат четенето, но невинаги с успех. Във времена на все по-честа изолация, имаме достъп до много по-голямо съдържание, а аудио историите успяват да запалят почти всяко дете, защото са достъпни и забавни! А запали ли се по една история, ще иска още, ще иска и да притежава книгата, да я пази, да я разглежда и да ѝ се наслаждава, бъдете сигурни.
Аудио книгите позволяват на детето да слуша по-разнообразни и дори “по-сложни” книги. Може да се слушат навсякъде, а това значи – много нови неусетно придобити знания! Всеки умел разказвач може да накара историите да оживеят, а децата са тези, които със своето въображение си представят новите и завладяващи светове.
Чудесна алтернатива
Аудио книгите се превръщат в алтернатива, която ще помага все повече на всички ни. А за порасналите слушатели, които сега са родители – има ли по-хубава възможност от тази да посетим забравени светове и да се радваме на вълнуващи и цветни преживявания заедно с децата си?
Източници:
The Representation of Semantic Information Across Human Cerebral Cortex During Listening Versus Reading Is Invariant to Stimulus Modality,
Fatma Deniz, Anwar O. Nunez-Elizalde, Alexander G. Huth and Jack L. Gallant, Journal of Neuroscience, 25 September 2019
New research shows audiobooks benefit children’s literacy, learning and mental health, 01 Jul 2020
5 Great Benefits Of Audiobooks For Adults And Kids
Children, young people and audiobooks before and during lockdown, Emily Best, Christina Clark and Irene Picton, June 2020, National Literacy Trust research report
Use of Audiobooks in a School Library and Positive Effects of Struggling Readers’ Participation in a Library-Sponsored Audiobook Club,
Jeff Whittingham, Ph.D., Stephanie Huffman, Ed.D., Rob Christensen, Ph.D., Tracy McAllister, M.S.E., 2013
Автор на статията е Диляна Атанасова или както я познаваме ние, Сърцатият подкастър. Тя е създател на Златните приказки, вълшебния подкаст за деца и родители. Диляна се е посветила на каузата да направи България по-добро място за живеене за децата с вродени сърдечни малформации, работейки към Асоциация „Детско сърце“. Диляна споделя: „Обожавам децата, а подкастът стартирах през юли 2020 г., за да върна на порасналите деца забравени хубави, емоционални дни и да потопя повече семейства и дечица в магията на приказките“. А в нейния Instagram профил ви очакват поезия и вдъхновение.
Вашият коментар