„Невероятните приключения на десет чорапа (четири десни и шест леви)“ от Юстина Беднарек излиза на български език благодарение на Издателство Ракета. Вече може да направите предварителни поръчки в нашата онлайн книжарница.
За авторите
Юстина Беднарек е родена през 1970 г. Живее и работи в Полша. Тя е филолог, журналист и редактор. През 2004 г. дебютира с първия си роман за деца. „Невероятните приключения на десет чорапа (четири десни и шест леви)“ излиза на полски език през 2015 година. Преведена е вече на 8 езика и има редица награди.
Даниел де Латур е полски илюстратор и карикатурист роден през 1971 г. Илюстрациите му в книгата допълват историята и дават поводи за разговори с децата и възможности дори за нови сюжетни линии, с които малките стават съ-автори, творят нови разкази.
Историята на изчезващите чорапи
Нали знаете онзи момент, като от филм на ужасите – само един чорап от чифт?! (следва напрегната музика!). Едва ли има дом, в който загадката на изчезналия чорап да не е нищена.
Историята предлага обяснение – емпирично доказано от водопроводчика – и всеки разказ е изграден върху това обяснение.
Лично аз съвсем сериозно съм се чудила как е възможно това 😊 И имам трик, който сега ще споделя с Вас – всички членове на семейството да се научат веднага след събуване да си слагат чорапите в торбичка за пералня с цип. Така чорапите са уловени като в мрежа и няма как да избягат. 😊
На нас с децата стилът на авторката много ни напомни приказките на Джани Родари – разбунват детското въображение, пълни са с ежедневна фантасмагория, вдъхват доброта и пълно приемане.
Разказите за невероятните приключения на десет чорапа
Книгата може да се чете като част от рутината за приспиване. Всеки разказ е завършена и самостоятелна история. Първите два разказа прочетохме на един дъх в петък преди лягане. А в събота следобед валя доста дъжд – поддадох се бързо на молбите на децата да почетем още от книгата. Гушнахме се на дивана и изчетохме останалите 8 разказа на един дъх!
Най-любим ни стана разказът на втория чорап, който спаси и осинови 5 мишлета.
Много съчувствахме на бездомния крал и ликувахме в края на разказа.
Възхитихме се на смелостта на вълнения чорап – лично аз смятам да използвам неговата история, за да напомня за терлиците от прабаба им, когато пак застудее. В момента са низвергнати като боцкащи, но може би са просто безстрашни?
Проверихме в Интернет как изглежда най-великолепният розариум в Зангерхаузен и наистина се впечатлихме. И на нас ни се ще да идем някой ден там!
Поинтересувахме се откъде идва морския поздрав „ахой!“ и всички научихме нови неща.
Припомнихме си колко обичаме враните. Обичаме ги, защото синът ми дълго не можеше да произнася звук „в. И измислихме, че враните казват „ва-ва-ва“. Имитирайки враните в градинката зад блока, той скоро усвои звука. Та у нас общуваме с враните на техния език 😊
Заговорихме се каква е работата на детектива и децата се сетиха за книгата „Голямата хартиена мистерия“ на Оливър Джефърс, където се разказва доста за процеса на разгадаване на престъпление.
А най-силно на мен ми повлия разказът на десетия Доктор чорап. Но няма да издаваме неговата история…
Игри с невероятните приключения на десет чорапа
В статията с игрите и разговорите ни с децата за „Защо си без чорапи, Лиско“ описвам няколко идеи за игри с чорапи. С чорапените разкази тази страст за игра се завърна и децата измислиха бумеранг (закачалка, облечена в чорапи), чорапи вместо ръкавици, които дават супер сили и всякакви произтичащи от това ролеви игри. Аз си направих чай и се заех с тази статия, докато тримата се отдадоха на игра.
Отново извадихме от чекмеджето с чорапи всичко и започна Голямото напасване. Разбира се, останаха няколко единични чорапа. Ах, какво вдъхновение за съчиняване на истории! Измислихме разказа за чорапа-отшелник, който се оттеглил в една гора, за да бере вълшебни билки и да лекува животните. За чорапа-учител, който бил забравен след часа по Физическо и поел отговорността да изучава паяците в съблекалнята. За чорапката „прегърникраче“ (тази нова дума много ги впечатли), която станала известна художничка.
Децата рисуваха различни дизайни за чорапи – за сина ми на 2.5 г се оказа чудесна идея. Каките му или аз изрисувахме форма на чорап върху белия лист (в стила на книгата) и после той оцветяваше, слагаше стикери или апликираше. Опитах да му дам един чорап на сестрите му с весела щампа и да го нарисува, но май е още рано за това. Предполагам, че за малко по-големи деца може да е интересна логическа игра за повтаряне на модел.
Момичетата имат доста еднакви чорапи – това беше моето решение за справяне с изчезващите чорапи – направихме друга игра с модели. Едната подрежда чорапите в редица, после другата продължава редицата по същия логически модел. Хрумна им и мемори игра с чорапи: едната прави модел и го снима. Другата го запаметява, разваля го и след това го повтаря. Накрая сравняваме по снимката. Пробвахме и с таймер – за 1 минута. По-трудно се оказа 😊
Но пък да направиш роза от чорап се оказа лесно, ефектно и наистина красиво. Пробвали ли сте? Усуквате чорапа и го промушвате през възела – готово!
Вместо заключение
От детските книги черпя много и за родителството. Понякога казвам на децата, че ми се иска да съм повече като родителите на костенурчето Франклин. От днес ще казвам и че искам да съм повече като майката на малката Б.!
Ако идеите за игри Ви допадат, споделете ги с приятели.
Можете да се запознаете с още идеи за игри по детски книги.
Вашият коментар