Признавам, че „Давид“ на Евгения Войнова е една от любимите ми книги, която всеки път, когато четем с децатa ме развълнува и просълзява. Истинска книга за обичане!
У различния Давид има нещо много красиво, малко наивно и доста романтично, което ме свързва с детето в мен. Детето, което вярва в безгрижната любов, в щастливия край, в доброто…
Разговори с децата:
- Какво означава да си герой? Ти кога си постъпвала като герой?
- Познаваш ли някой, който ти изглежда тих и свит? Защо мислиш, че се държи така?
- Заради какво се смущава Давид от дългата опашка? С какво го измъчва самотата?
- Какво прави някого различен?
- Подигравал ли ти се е някой? А ти на някого? Как се чувстваме, когато се забавляват на наш гръб?
- Кой би бил добър приятел на Давид?
- Какво смятате, че са намислили двата мишока-хулигани? За какво им казва думи тежки госпожа Мишел?
- Как се е почувствал Давид, когато пада? Ти как би постъпила в този момент, ако беше там?
- Какво почувства Давид като видя Ема, че направо онемя?
- Как така Ема не вижда проблем в това, че Давид е различен?
- Какво вълнува Давид по време на екскурзията?
- Какво предполагаш, че ще стане на моста?
- Как могат да помогнат на Ема?
- Какво значи да запазиш самообладание?
- „Какъв бе всъщност им показа“ – какъв е?
- „Това за него много значеше“ – кое?
- Какъв урок даде на мишките Давид?
- И вместо в нечия закрила/повярва в свойта миша сила“ – какво значи това?
- Опитах да обясня нюансите между съчувствие, съпричастност и състрадание, но поне за нашия случай по-скоро беше упражнение да предам с няколко думи нещо много сложно, отколкото наистина да вникнат в дълбочината на смисъла. За целта въведох още един герой, мишлето Станислав, което имаше също малко по-дълга опашка, е, не чак като на Давид, но забележимо по-дълга от останалите. Той съчувства на Давид, но не смее да се намеси и да го защити, за да не се пренесат подигравките към него. В нашите приказки героите често питат за съвет Тони и Йони 🙂 Та Станислав ги пита как да постъпи и момичетата ме впечатлиха с милите си отговори.
- Хулиган: какво значи? Йоана бърка думите малчуган и хулиган, използва ги като синоними 🙂 Възползвах се от книжката, да за обясня разликата още веднъж и от тогава не ги е бъркала.
Май Ви дължа едно разяснение – как и кога водим тези дискусии и игри? Със сигурност не сядаме да четем и аз да прекъсвам на всеки 20 секунди, това би ги влудило 🙂 Обикновено спирам най-много 3-4 пъти в книгата. Дискутираме въпросите в следобедното ни кръгче, когато се храним (част от желанието ми храната в семейството да е приятно преживяване), когато пътуваме с колата. Въвеждам темата и ако нещо се случи, което напомня определена част от книгата или може да направим асоциация. Давид е една от любимите ни книги и често я обсъждаме.
Подкаст
Освен да четем, обичаме и да слушаме и да взаимодействаме с книгата. Даже и малкият се включи и проследяваше опашката на Давид, да му гъделичка крачетата и да го завива с одеало 🙂 И бях изключително горда, когато децата се зарадваха, че съм озвучила именно Давид и госпожа Мишел 🙂
Занимания
Упражнихме се да рисуваме Давид. Направихме няколко рокли от хартия на Ема и я обличахме с тях.
Направихме дъъълга-предълга опашка от огъващи се мъхнати телчета. Измислиха да навият опашката и така да улеснят Давид в придвижването. От това пък им хрумна да експериментират с различни начини за прикрепване на опашка към мишок и как да му е по-удобно на Давид.
После решиха, че трябва да украсят опашката и нанизаха различни мъниста по нея 🙂 А накрая се сетиха, че имат зърнена закуска във формата на цветя с дупка в средата и нанизаха и нея. И всъщност ми стана много мило като каза Йоана, че иска да му е вкусно на Давид и че той ще е мишката с най-много лакомства 🙂

Показах им как да наложат връв, за да измерят и завитите крайчета. Предложих да измерят опашките на другите мишоци и на Давид и да видят колко миши опашки се съдържат в неговата. Вие колко мислите, че са?
А защо мишките имат дълги опашки? Отговорът много ме изненада! Според читател на Гардиън (подкрепил думите си с научно проучване): „Това е свързано с изкачването. Колкото по-дълга е опашката, толкова по-добър се катери мишката. Следователно мишките, които обитават дървета имат по-дълги опашки от тези, които обитават поляни.“ Винаги научавам нещо ново, благодарение на въпросите на децата по книгите!
Може да слушате и другите ни подкаст епизоди или да разгледате всички налични книги на Евгения Войнова.
Вашият коментар