
Драконът-герой
„Няма дракон в тази приказка“ с автор Лу Картър и илюстрации Дебора Олрайт е история, написана с проникновено чувство за хумор. В книгата се разказва за дракон, който не иска повече да е отрицателният герой. Той не иска да отвлича „капризни принцеси“, нито иска да го побеждават смели рицари, самият той мечтае да бъде герой. Драконът започва да си търси приказка, в която да бъде герой. „Обикаля“ няколко приказки, но за него така и не се намира място. Докато не се случва обрат и тогава драконът се оказва героят в книгата.

Илюстрациите като приказка
Макар наглед текстът на „Няма дракон в тази приказка“ да не е дълъг, в нея не само присъстват много герои от други приказки (Трите прасенца, Червената шапчица, Златокоска, Хензел и Гретел) и приказни сюжети, а книгата провокира и разговори за тях. Децата обикновено познават приказките и героите и се забавляват да видят класическите приказки, показани по различен, хумористичен начин. За хумора силно допринасят илюстрациите към книгата, които допълват и доразказват историята.
Неслучайно илюстраторката Дебора Олрайт е номинирана за наградата за илюстрации на музея „Виктория и Албърт“, наградите за илюстрация на Booktrust и няколко литературни фестивала. Самата книга е една от четирите, номинирани за наградата YBB за 2018 г. Илюстрациите са така забавно и умело направени, че цялата книга може да се преразкаже с тях.
Книгата започва и завършва (но не съвсем) с подобни на комикс илюстрации, които разказват първо типичната приказка за лошия дракон, а после приказката за дракона-герой.
Няма дракон в тази приказка – всеки от нас може или как да станем герои
Интересно е да се проследи еволюцията на емоциите на дракона. В началото той е сърдит, защото не иска да е повече лош. После е вдъхновен да помага на другите и да стане герой, след това е уплашен, отчаян и накрая намира сили в себе си наистина да стане герой. Историята с Великана от Джак и бобеното стъбло, ни напомня, че да станем герои може да не е никак лесно и може съвсем да не се случи по начина, по който си го представяме. Фабулата в „Няма дракон в тази приказка“ елегантно показва на децата, че и в най-трудната ситуация, това дали можем или не можем да се справим с нея зависи от собствените ни сили и желание. От „Не мога!“, драконът преминава през „А защо да не мога?“, „Мога ли?“ – „Мога!“, което е чудесна формула за справяне с житейски трудности.
Прекрасен елемент в историята е и фактът, че драконът излиза извън стереотипната роля на злодей. Той се превръща в спасител, сякаш за да ни напомни, че можем да постигаме целите, които си поставяме, независимо от това каква е ролята ни в момента.

Книгата „Няма дракон в тази приказка“ има два края. Единият обобщава случилото се в историята, а вторият показва, че животът на героите след техните геройски постъпки е просто обикновен. Всъщност най-важното е да имаш приятели.
Подходяща за деца от 3 до 7 години.
„Няма дракон в тази приказка“ е при нас благодарение на Издателска къща „Хермес“ в превод на Даниела Атанасова.
Можете да закупите книгата от нашата онлайн книжарница: https://shop.foxbooks.bg/nachalo/3771-nyama-drakon-v-tazi-prikazka.html
Още препоръки за книги можете да прочетете в раздела „Деца и общуване“ на нашия блог.