
Джулия Доналдсън и Аксел Шефлър – Приказките на Стария дъб – вълнуващ подарък за малки и големи
В нашата мини детска градина сме сериозни почитатели на Джулия Доналдсън и Аксел Шефлър. Следихме с огромна наслада маратона по четене на Мария Донева, където тя включва и няколко преведени, но все още неиздадени книги. И много се зарадвахме, че издателство Фют са издали поредицата книжки с капачета „Приказките на Стария дъб“ на български език! Децата го възприеха като специален подарък за тях по повод края на извънредното положение 😊.
Поредицата книжки с капачета „Приказки от Стария дъб“ на Джулия Доналдсън и Аксел Шефлър са ни изключително любими. Макар че моите момичета не говорят английски, имаме 2 версии на книгите в оригинал, а ден след издаването им на български език, се сдобихме и с тях. За нас четиримата това са прекрасни книги-игри с отворен край 😊 Четем ги заедно по картинките и всеки път нещо ново ни изненадва. Макар книгите на български да са насочени към най-малките читатели, моите 5-годишни дъщери продължават да им се наслаждават и даже започват да сричат някои думи. Предразполагат ги големите печатни букви и често повтарящите се думи и звуци. Осъзнавам, че повечето родители биха купили книгите за деца до около 3-4 години и се опитах да адаптирам идеите на дъщерите ми, за да са интересни и на по-малките.
Надявам се, да са ви интересни игрите, които Антония и Йоана (5 г) измислиха (някои се опитах да адаптирам за по-малки деца 1.5-4 години). Решихме да споделим нашия „начин на употреба“, може би ще споделите и вашия?
Използвам реда, който е предложила Вал Стоева на сайта Детски книги по етапите на детско развитие:
Джулия Доналдсън и Аксел Шефлър – Защо си без чорапи, Лиско?
Игри с чорапи
- Благодарение на Лиско и неговите студени лапи, децата се развихриха да обуват чорапи на кукли, плюшени играчки, даже и 1-2 стола се обзаведоха 😊
- На следващия ден използвах чорапения ентусиазъм за прибиране на прането. Нали знаете онзи момент, като от филм на ужасите – само един чорап от чифт?! (следва напрегната музика!). Е, това е грижа на момичетата – да съберат и напаснат чорапите на 5 души не е лесна задача, но като сложих таймер, скрих предварително няколко чорапа из стаята и се заснехме на забързан кадър как сновем наоколо, им стана наистина забавно. Играта премина в „строеж“ на най-дълга семейна гъсеница от топки чорапи. Разбира се, редицата после „избухна“ (Йоана се метна отгоре), частите ѝ се разхвърчаха из стаята и започна бой с чорапи. Накрая дойдоха чорапените чудовища и събраха всички чорапи в коша за дрехи. В последните игри Мартин (почти 2 г) се включи с голямо удоволствие. За жалост, едва ли ще мога да експлоатирам идеята всеки път… Но пък мога да пробвам малкия след някой месец да опитва да напасва чорапите в чифт или да ги подрежда по цветове.
- Събрахме от шкафа вече умалели чорапи на децата и ги захванахме с конец заедно по няколко чифта според сезон и размер. За момичетата беше интересно да групират по тези признаци. Антония ми помогна с нанизването, като наистина много внимавахме с иглата. Това може би е подходящо за по-големи деца, тя само пробва. На Йоана и Мартин им беше интересно да измерят кажи-речи цялото чекмедже с чорапи 😊 Мисля, че за малкия беше чудесна игра за координация и в крайна сметка успя да обуе чорапите на кака си (от различни чифтове, разбира се). Беше много горд!
- Ето и една идея за сензорни торбички от умалели чорапи от сайта Мое умно бебе
Разхвърляно-прибрано
- Обсъдихме с момичетата защо Лиско не може да си намери чорапите. Какво се е случило, че е толкова разпиляно? Решиха, че кошът с изпраните дрехи е бил препълнен и като е вървял с него, дрехите са изпадали, а той не е разбрал, за да ги събере.
- Какво още е разхвърляно у Лиско? (Лист под леглото, писмо под скрина, сако на стола в банята и т.н.) Как можем да му помогнем да организира нещата си (това беше трудна концепция за момичетата, подходих обяснително – кои неща събираме заедно в шкафа, защо?). Обсъдихме колко по-лесно е когато прибираме вещите си винаги на едно и също място, което е удобно за нас, колко е важно да изберем кои вещи и дрехи да съберем заедно, как решаваме кои ще приберем в общ шкаф и подобни.
- Мисля, че за по-малки деца въпросът може да е: „Кое не е на мястото си? Ти къде би сложила (напр. книгата) у нас? А у Лискови?“
- Говорихме си и за това какво е уют и какво създава уют. Ако е разхвърляно уютно ли е? Хубаво ли е да има цветя у дома? А картини? Какви картини има у Лискови? Защо? Какво е портрет? А натюрморт?
- Поговорихме и за Тавана – това тайнствено място, в което прибираме спомени. Попитах момичетата защо прибираме някои стари или дори вече счупени вещи? Защо са ценни за нас? Тук дадоха пример с някои любими играчки с липсващи части, многократно поправяни, вече захабени, но все още твърде силно обичани.
Нещотърсачи
Опитах да „преподам“ важността на римските цифри на момичетата с клечки за зъби, но се оказа, че не мога да привлека вниманието им с тази тема. Но пък сами измислиха да са „нещотърсачи“ (чели сме за Пипи) и да намерят:
Колко часовника има в книгата, защо са на различни места, за какво служат.
- Говорихме за будилник, за старинен часовник, който се навива, за часовник с кукувичка и с махало, за електронен часовник, за ръчен и джобен часовник. Забелязах, че започнаха да „търсят“ различни видове часовници в другите книги с картинки, които четем. Това ме зарадва, защото все си мисля, че за нашите деца часовникът е най-вече на електронно устройство.
Броене
- Колко патета има в книжката (тук ме изненадаха много, защото аз не бях забелязала някои, например, че в скрина, където намират потника, има и пате, както и на корицата на книгата до леглото на Лиско… В цялата книга намериха 16 броя, е, някои е спорно дали са патици или друг вид птица 😊). С малкия изменихме играта като просто търсехме патета на всяка страница и той изразително започна да казва „нямаааа“, ако не намираше пате. С 2.5-4 годишните може да се броят патета на една страница, например и/или да се говори за различните функции на патето (върху тениска, на корицата на книга, комикс, купа, играчка и т.н.). Тази игра се оказа учудващо добро попадение 😊
- Какво има на Тавана? Пяхме песента за Паячето, чудехме се на кого е била цигулката със скъсаните струни. Момичетата решиха, че е на Лиско от музикалната книга (може да я поръчате тук). Помолих Мартин да донесе музикалната книга и слушахме как звучи цигулката на Лиско и после търсихме да слушаме музика със соло на цигулка
- Скрих на малкия няколко фигурки (той за щастие вече не слага в уста и ползвам включително и играчки от шоколадови яйца, от големите супермаркети фигурки „непотребки“, които каките са събирали и забравили) в купа с боб и той трябваше да ги намира и поставя в картонена кутия за яйца (започнах с по-малка, от 6 броя, но мисля, че вече може и по-голяма). Опитах се да обясня, че всяко животно си има свое „легло“ в кутията и да показвам, че слагам едно животно в една кутийка, за да го уча връзката едно към едно. А за каките като обяснявах играта, добавих и че така той се учи на подреждане.
Кое къде е?
- В края на 1-ва група от детската градина, децата следва да определя мястото на предмет горе, долу, отпред, отзад, вътре, върху (според НАРЕДБА № 5 от 03.06.2016 г. за предучилищното образование). В книгата има много случаи да се упражняват тези понятия. И понеже си имам две малки „учителки“, помолих момичетата да питат Мартин къде се намират героите и предметите. Той е далеч от изговарянето и разбирането на всичко това, но му беше приятно вниманието им, а и започна да чува тези думички по-често.
- Търсехме кръг, квадрат и триъгълник сред предметите (също от изискванията в Наредбата)
- Чудехме се какво закусва Мишката. Много се забавлявах с детайлите, които момичетата измислиха (кроасан с кашкавал според Антония и с бял шоколад и боровинки, според Йоана; чай от липа и детско кафе, съответно и т.н. Най-трудно беше да решим какво препича на огъня на камината и на какво ухае парфюмът. Вие как мислите?
- Скрих на различни места у нас части от облеклото и играхме на топло и студено. Тази игра също беше отлично попадение 😊
Джулия Доналдсън и Аксел Шефлър – Приказките на Стария дъб подкаст:
Елате с нас с Раян, за да търсим чорапите на Лиско 🙂
Разговор:
- Какво значи да е разхвърляно?
- Къде е мястото на чорапите?
- Как помага Мишката на Лиско?
- Къде търси чорапите си нашият герой?
- Какво би направило търсенето по-лесно?
Книжките с кратки текстове на Джулия Доналдсън и Аксел Шефлър предоставят много възможности за учене чрез игра. Освен това имат прекрасни капачета, които крият множество изненади.
Прекрасните книжки на Джулия Доналдсън и Аксел Шефлър Защо си без чорапи, Лиско?, Зайка иска да поспи, Прасенце, бързо намери ме! и Мечето пише писъмца можете да закупите от онлайн книжарницата на FOX book cafe.
За автора
За автора: Ели Мантовска е майка на три прекрасни деца (на 5г и на почти 2г), коуч за (бъдещи) родители. В сайта http://www.5pod5.com можете да научите как коучингъг може да ви помогне като родители. Ели е професионален коуч – ето и нейна кратка визитка: „Казвам се Ели Мантовска. Вярвам в силата на коучинга и търсенето на решения вътре в нас. Имам много роли – родител, обучаващ, доброволец в помощ на бездомни животни и хора, управляващ проекти и други. Според партньорите и клиентите ми от различните сфери, една нишка обединява тези роли – моите ценности. Ценя важността на хармоничните отношения с хората около нас и със самите нас, осъзнатостта ни и свързването с нашата собствена мъдрост. Убедила съм се, че тези ценности живея най-истински в ролята си на коуч. Това ми носи удовлетворение като професионалист и като човек.“
Вашият коментар